Jak stanovit cenu nemovitosti?

Mnoho lidí si myslí, že u koupě a následného prodeje nemovitostí funguje jednoduchá matematika. Když koupili byt za dva miliony a během oprav do něj investovali dalšího půl milionu korun, předpokládají, že byt prodají nejméně za dva a půl milionu korun.

Jenže tak to nefunguje. Protože ceny nemovitostí poslední roky klesají a krom toho, cena opravy se většinou v podobných případech nikdy nevrátí celá, protože nezvyšuje cenu bytu přímou úměrou.

Určení ideální prodejní ceny je proto těžké – je třeba najít rovnováhu mezi tím, aby majitel neprodělal a tím, aby byl byt či dům prodejný a to během maximálně pár měsíců. Nejlepší cestou je obrátit se na zkušeného realitního makléře, který se na realitním trhu vyzná a prodávanou nemovitost dokáže dobře ohodnotit.

Makléř Vám může například ukázat, za kolik se prodávaly a pak skutečně prodaly podobné nemovitosti nabízené v poslední době – nemá například smysl srovnávat s cenou před několika lety, realitní trh prošel poměrně velkým poklesem.

Pokud se jako prodávající do této složité záležitosti pustíte sami, bude to pro Vás určitě hodně časově náročné a většinou se Vám na první pokus nepodaří stanovit adekvátní cenu, kterou by realitní trh v dané podobě akceptoval. Prodávající má oproti realitnímu makléři omezené možnosti, zkušenosti a informace a ve své podstatě může vycházet pouze z nabídkových cen na trhu.

Nezná na rozdíl od profesionálního makléře ceny skutečné prodejní, které se od těch nabídkových často hodně liší.

Správná cena znamená:

  • Rychlejší prodej, méně nepohodlí pro prodávajícího.
  • Nemovitost uvidí více kupujících.
  • Větší zájem ze strany jiných makléřů.
  • Více telefonátů na inzerát.
  • Vaše nemovitost nezůstane „viset“ v nabídce.

Úskalí vysokých cen:

  • Nejvíce zájmu vzbudí Vaše nemovitost během prvních pár týdnů. Správné ocenění domu vytvoří v mysli kupujících pocit, že musí rychle reagovat.
  • Existují kupující, kteří již viděli většinu domů ve své cenové kategorii a nyní čekají na nové nabídky nebo na snížení ceny. Takovýto kupující Vaši nemovitost vynechá, pokud je oceněna příliš vysoko.
  • Někdy může dojít ke snížení ceny příliš pozdě, protože zájem kupujících již opadl.
  • Kupující a jejich makléři si jsou vědomi toho, jak dlouho je nemovitost na trhu. Často nekupují nemovitost, která je na trhu dlouho, protože se bojí, že je s ní něco v nepořádku.
  • Bohužel, vysoko stanovená cena často pomůže prodat dům souseda, protože ve srovnání s tím Vaším bude oceněn velmi dobře.

Jak stanovit prodejní cenu nemovitosti a mnohem více se dozvíte v eBooku na téma „Jak prodat svou nemovitost za co nejlepší cenu a v co nejkratším čase„.

Vaše finanční nezávislost