Čeho chci dosáhnout v roce 2015? (2/2)

„Tajemství úspěchu je dělat obvyklé věci neobvykle dobře.“

JOHN D. ROCKEFELLER, PODNIKATEL A FILANTROP

V minulém díle „Čeho chci dosáhnout v roce 2015?“ jsme si uvedli tři základní kroky, které je třeba udělat, abychom si vytvořili cíl, který se opravdu splní.
Pro rekapitulaci, těmi kroky jsou:
1. Cíle si napište
2. Naplánujte si cestu ke splnění cílů
3. Vytrvejte

Také jsme si uvedli jednoduchou metodu, díky níž si cíle stanovíme správně a snáze jich dosáhneme.

Úspěch je prý něco, co se v Česku neodpouští. Tak u Svobodné ženy je to jinak. Tady úspěch vzýváme. Velebíme. Chceme ho a ostatním ho přejeme. A víme, že se dá z úspěchu ostatních poučit. Inspirovat.

Co je ta věc, která z vás dělá úspěšného člověka? Co musíte mít, abyste byli úspěšní? Geny? Peníze? Centimetry? Štěstí?

Dnes se zaměříme na další kroky, které navazují na první tři, a které je třeba zařadit, abychom si mohli užívat života naplno. Nepotřebujeme peníze, geny, paradoxně ani štěstí.

Maldives.jpg

PRÁCE, PRÁCE, PRÁCE

Vím, že to možná nechcete slyšet, ale… Za každý, úspěchem, který má být dlouhodobý, není nic jiného, než tvrdá práce. Prostě to tak je. Úspěch se nedá vysedět nebo vyčekat. Jistě, k úspěchu se můžete prolhat. Prokrást. Prosmýkat. Ale pokud se nechcete v noci budit strachy, že si pro vás přijdou nebo že vás bude každou noc honit svědomí, nezbývá než tvrdě pracovat.

To mají všichni ti, které považuji nejen za úspěšné, ale také za inspirativní, společné. Tvrdě pracují. Nelitují času ani námahy. Dřou proto, aby něco dokázali – tím vlastně zlepšují také sami sebe. Pořád se něco učí a v něčem se zdokonalují. 

ROZDĚLTE SI CÍLE DO DÍLČÍCH KOUSKŮ

Mějte denní a týdenní cíle. Určitě je potřeba mít dlouhodobý cíl na 2-5 let. Druhá věc je, že potřebujete vědět, co budete dělat dnes, zítra a příští týden… Rozdělte tedy svůj velký cíl na jednotlivé dílčí cíle či klíčové úkoly.

Úspěšní se dívají dopředu na měsíce i roky. Někteří z nich mohou mít plány a cíle definované pěkně přes čísla: „Řekl jsem si, že do 40 let chci mít na účtech milion eur,“ tak si stanovil svůj cíl třeba Vladan Hájek, který před rokem prodal svojí část firmy s luxusními obchody v Pařížské Zdeňku Bakalovi.

Úspěšní nemají jen vágní představu, co by chtěli, ale jasný úkol, který chtějí splnit. Ale i oni si dělí své velké a dlouhodobé cíle na několik malých.

Každý den si splňte minimálně jeden úkol, jeden krok, který vede ke splnění velkého cíle.

Položím vám otázku. Myslíte si, že sníte slona?

Sníte, ale ne celého najednou. Musíte ho rozkouskovat. Stejně to praktikujte i se svými cíli.

ZA KAŽDÝ SPLNĚNÝ CÍL SE ODMĚŇTE

Nezáleží na tom, zda dosáhnete dílčího cíle nebo cíle, který je obrovský. Za každý krok, za každý posun, za každé dosažení byste se měli odměnit.

Nemusí to být nic velkého, ale udělejte si svou malou soukromou oslavu – třeba tak, že si zajdete na lepší večeři nebo do kina na film, který už jste dávno chtěli vidět či si otevřete se svým partnerem dobré víno.

BUĎTE ROZHODNÍ A ZAMĚŘENÍ NA AKCI

Znakem úspěšných je, že pečlivě přemýšlí a pak se rychle rozhodují. Trénují, aby byli akční a uskutečňují rozhodnutí, která učinili. Když zjistí, že udělali chybu, rychle ji sami napraví a zkusí něco jiného. Vaším klíčem k triumfu je zkoušet.

Neúspěšní lidé jsou nerozhodní. Ví, že by měli dělat nebo měli přestat dělat určité věci, ale nemají dostatek pevné vůle, aby se rozhodli. Výsledkem je, že jen tak proplují životem a nikdy nebudou šťastní, spokojení, úspěšní. Nikdy se nestanou bohatými nebo nedosáhnou finanční nezávislosti. Skončí tak, že se spokojí s málem – s mnohem méně, než kolik by pro ně bylo možné.

Ale pokud se stanete rozhodnými a orientovanými na akci, přeřadíte ve svém životě na vysokou rychlost. Zvládnete za den udělat mnohem více, než průměrná osoba. Postupujete dopředu mnohem rychleji, než lidé kolem vás.

BUĎTE ODVÁŽNÍ

Odvahu už v sobě musíte vykřesat sami. Odvahu rozhodnout se. Jít do rizika. Nespokojit se s průměrem. Odvahu třeba i neuspět. Bez rizika, že si nabijete, totiž nikdy opravdový úspěch není.

Cesta za vašimi cíli by měla být ale v prvé řadě skvělá zábava. Měli byste cítit nadšení a vzrušení, jen když na svůj cíl pomyslíte. Cítit pocit jako „Wow! To je naprosto úžasné!“ Jako byste už daného cíle dosáhli.

Tak šťastnou cestu a vítejte mezi úspěšnými! 🙂

 

Napsat komentář

Vaše finanční nezávislost