Čeho chci dosáhnout v roce 2015? (1/2)

Píšete si své cíle?
Co je to vlastně cíl?
Jak jej definovat?
A proč si vlastně cíl stanovovat?

Mnoha průzkumy bylo dokázáno, že ten, kdo si cíle napíše na papír, jich dříve nebo později bez výjimek dosáhne – nemusí jich dosáhnout hned, ale 100% jich dosáhne.

V tomto článku se zaměříme na stanovování cílů, a to tak, aby byly splnitelné.
Existuje několik metod, jak si cíle stanovovat a my si dnes ukážeme tu z mého pohledu nejjednodušší.

Možná si říkáte, proč bych si měl/a stanovovat nějaký cíl, vždyť přece vím, co chci.
A víte to opravdu jistě? Víte to konkrétně, tak, že když se Vás někdo zeptá, bez zaváhání mu konkrétně odpovíte?
Víte, co chcete, ve všech oblastech života?

Smutné je, že většina lidí si cíle nestanovuje, protože jim to přijde „zbytečné“ nebo se nechtějí zklamat. Stanovují si pouze to, kam pojedou na dovolenou. Lidé vůbec svou dovolenou plánují mnohem více, než vlastní život.

Další smutná statistika je, že POUZE 3 – 5% lidí si své cíle splní.
PROČ?

Odpověď je nasnadě. Nestačí si totiž jen něco „přát“ nebo „předsevzít“.
Je třeba si cíle zapsat, abychom si opravdu uvědomili – konkrétně – co vlastně chceme. A také je třeba si cíle vyvěsit na nějaké dobře viditelné místo – třeba na nástěnku nad stolem, na ledničku, na zeď, kolem níž chodíte několikrát denně… a nebo si je napsat do kalendáře či diáře, kam se denně díváte.
Například takto:

cíle

Doporučuji si k cílům přidat také obrázky, abychom podpořili vizualizaci.
Dobré tipy, jak si vytvořit svou „nástěnku vizí“, tzv. Vision Board, najdete ZDE nebo ZDE (anglicky).

A teď již k samotné metodě stanovování cílů. Metoda se jmenuje SMART a je opravdu chytrá. 🙂

S – svůj
M – meřitelný
A – akceptovatelný
R – reálný
T – termínovaný

Ano. Cíl musí být váš. Asi těžko budete s radostí plnit cíl například Vašich rodičů nebo partnerů, pokud si to Vy nepřejete. Cíl musí být Váš.
Měřitelný cíl znamená, že musíte nějak změřit, že jste cíle už dosáhli. Například: pokud si stanovíte cíl „vydělat peníze“, nemůžete vědět, jestli jste již cíle dosáhli. Stanovte si cíl konkrétněji, např. „vydělat 1 milion korun do 1 roku“. Toto je cíl měřitelný a zároveň i termínovaný – do jednoho roku, to je ten termín. Lépe je stanovit si přesné datum, například do 31.12.2015.
Že je cíl akceptovatelný poznáte tak, že je v souladu se všeobecnými hodnotami a normami. Například cíl „zabiju souseda“ nebo „vyloupím státní banku“ není akceptovatelný.
A reálný cíl? Musí být reálný hlavně pro Vás. Pokud svému cíli nebudete věřit a nebudete věřit tomu, že ho dosáhnete, nedosáhnete jej. Musíte mít 100% přesvědčeni, že si cíl splníte. Nemusíte vědět úplně přesně jak, ale musí to být pro Vás reálné.

„Nesuď svůj život podle toho, co jsi dnes sklidil, ale podle toho, cos dnes zasel.“

Dalším důležitým krokem je si NAPLÁNOVAT CESTU KE SPLNĚNÍ SVÝCH CÍLŮ.

„Dvacet minut času, který věnujeme plánování svých činností, nám ušetří dvě hodiny, které ztrácíme přemýšlením, co všechno jsme chtěli udělat.“

Cíle již máme stanovené a napsané na papíře, popřípadě nám visí doma na nástěnce nebo v kanceláři.
A co dál?

Je třeba si naplánovat postup, jak ke svému cíli dojdeme. Alespoň prvních pár kroků, které uděláme ve směru dosažení cíle.

Někdy si stanovíme cíl, který je dál, než kam sahá naše představivost. Důležité je, že víme, jaké kroky podniknout na začátku.
Představte si, že jedete autem temnou nocí z Ostravy do Prahy. Cestu Vám osvětlují dvě světla, vidíte ale pouze 100 metrů před sebou. Přesto dokážete ujet 385 kilometrů a stačí Vám vidět na sto metrů před sebe. Víte, že další část cesty se Vám vždy ukáže.
Přesně takto si plánujete i své cíle. Pokud si stanovím cíl „vydělám 1 milion korun za rok“, možná vím, jak vydělám tři sta tisíc, možná vím, jak vydělám půl milionu, ale nevím, jakým způsobem vydělám jednou tolik. Udělejte první krok a vesmír Vám pošle do cesty příležitost, změnu nebo cokoliv, kdy si řeknete „AHA! To je ono!“. Jen důvěřujte a udělejte první krok.

„Úspěšní lidé se nikdy necítili příliš sexy na malé kroky vpřed.“

Vytrvejte. Toto je snad nejdůležitější částí celého procesu dosažení cíle.
Je třeba VYTRVAT. Představte si, že se již blížíte k dosažení cíle. Vy to ale nevíte a prostě jen pracujete na to, abyste cíle dosáhli a věříte tomu. Pak si ale řeknete“ „Ono to nefunguje! Je to zbytečné!“ a přestanete věřit. A víte co se stane? Nedosáhnete jej. Veškerá energie byla po celou dobu nasměrována ke splnění daného cíle. Vy jste ji ale najednou otočili opačným směrem – k NESPLNĚNÍ cíle. Pak se tedy cíl opravdu nesplní.

„Jeden z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících úspěch nebo neúspěch je POSTOJ. Váš postoj určuje a je klíčem, který odmyká mimořádný úspěch. Postoj je drobnost, která způsobuje největší rozdíl mezi přílivem a odlivem vašeho štěstí. Pozitivní postoje přinášejí do vašeho života efektivní výsledky a negativní postoje plodí marnost.“

Děkuji, že jste dočetli až sem. Nyní je na Vás, abyste nabyté informace použili a uvedli do praxe. Vezměte si papír a tužku, popřípadě barevné fixy či zvýrazňovače, a napište si, čeho chcete dosáhnout v roce 2015. Postupujte podle metody SMART a rozdělte si své cíle do těchto oblastí:

  • kariéra – seberealizace nebo podnikání
  • peníze, investování
  • vztahy, láska, rodina
  • zdraví – fyzické i duševní
  • osobní rozvoj
  • čas pro sebe, koníčky

Pokud se budete chtít pochlubit se svými cíli, budu moc ráda, když mi je pošlete na email info@svobodnazena.cz. Ráda Vám k nim napíši zpětnou vazbu.

V příštím týdnu se zaměříme na další aspekty tvoření cílů a probereme si je více do hloubky.

Krásný inspirativní večer a nádherné myšlenky ať Vás provázejí celým tvořivým procesem!

Tereza

 

Napsat komentář

Vaše finanční nezávislost